INFORMACJE DLA PODRÓŻNYCH

Co warto wiedzieć zanim wyruszymy w podróż?

Podczas odprawy dostajemy kartę pokładową, o której wspominaliśmy wcześniej. Jest ona konieczna, jeśli chcemy wejść do środka samolotu. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy dokument zostanie zgubiony lub zniszczony? W przypadku odprawy online, kartę można wydrukować ponownie do 2 3 godzin przed odlotem.

Niezbędne jest posiadanie aktualnych dokumentów, które również trzeba okazać w trakcie odprawy. Może to być ważny paszport czy dowód osobisty. Przed podróżą należy upewnić się, jakie dokumenty są wymagane (wiza, eTA czyli electronic travel authorization przy podróżach do Kanady, specjalne zgody przy podróży z dziećmi do RPA, książeczka szczepień). Wiele przydatnych informacji publikuje na swojej stronie polski MSZ. Warto też pamiętać o tym, że stanowiska odprawy niektórych przewoźników zamykane są na 60 minut przed planowany godziną odlotu. Lepiej nie zwlekać z tą czynnością, jeśli zdecydowaliśmy się na wykonanie odprawy tradycyjnie lub odprawiliśmy się przez Internet, i posiadamy już kartę wstępu ale musimy nadać bagaż. Podróżowanie samolotem to przyjemność i komfort, jaki daje możliwość szybkiego dotarcia do wybranego celu. Wiele osób nie wyobraża sobie innej formy przemieszczania się między kontynentami, państwami, czy nawet miastami. Lot samolotem to niezapomniane wrażenia, jednak zanim znajdziemy się na jego pokładzie, warto pamiętać o kilku istotnych kwestiach, takich jak odprawa, praktyczne informacje dotyczące przysługującego bagażu czy odpowiednie zachowanie w trakcie lotu.

Odprawa online lub tradycyjna

Pierwszą rzeczą, o której należy pamiętać przed udaniem się w podróż samolotem jest odprawa. Może być wykonana tradycyjnie na lotnisku, jak i za pośrednictwem Internetu lub poprzez aplikację mobilną. Warto przy tym pamiętać, że w przypadku linii lotniczych, takich jak Wizz Air czy Ryanair odprawa na lotnisku może wiązać się z dodatkowymi opłatami, dlatego lepszym rozwiązaniem jest wykonanie jej online. Ta druga forma polega zazwyczaj na wpisaniu danych dotyczących podróżującego oraz jego bagażu w kwestionariuszu dostępnym na stronie przewoźnika.

Po wypełnieniu formularza odprawy, pasażer otrzymuje kartę pokładową, którą następnie należy okazać przed kontrolą bezpieczeństwa oraz przed wejściem do samolotu. Wejście na pokład może odbywać się na kilka sposobów, w zależności od infrastruktury, jaką dysponuje dane lotnisko. Jednym z nich jest rękaw, czyli specjalny pomost, po którym można przejść do samolotu bezpośrednio z budynku Terminala. Drugi sposób to autobusy, które zawożą pasażerów, do stojącego na płycie lotniska samolotu. Na niektórych, lotniskach pasażerowie pieszo, udają się z Terminala do samolotu.

Gdy znajdziemy się w samolocie

Obsługa lotu, w tym stewardessy, wskazują miejsce, które zostało zarezerwowane razem z biletem, a jeśli są one nienumerowane, wtedy pokazują, gdzie jest wolne i można usiąść. Następnie przeprowadzana jest krótka instrukcja jak zapinać pasy, korzystać z maski tlenowej, kamizelki ratunkowej oraz gdzie znajdują się wyjścia ewakuacyjne. Przed startem pasażerowie proszeni są o zapięcie pasów oraz odsłonięcie okien. Dopiero po osiągnięciu odpowiedniej wysokości przez samolot, oraz wyłączeniu sygnalizacji „zapiąć pasy”, można wstawać z miejsca. Podobna procedura ma miejsce podczas lądowania. Wielu przewoźników rekomenduje aby pasy mieć zapięte podczas całego lotu na wypadek nieprzewidzianych turbulencji. Po osiągnięciu wysokości przelotowej obsługa pokładowa rozpoczyna serwis / poczęstunek. W zależności od przewoźnika oraz klasy podróży wliczony w cenę biletu lub dodatkowo płatny.

Copyright © BiletyLotnicze-24.pl